Straipsnio turinys
Nors medicininės kanapės paprastai siejamos su rekreaciniu panaudojimo būdu, nuo seno yra žinomos ir jų medicininės savybės. Bene dažniausiai jos naudojamos lėtiniam skausmui, raumenų spazmams, pykinimui ir vėmimui gydyti bei apetitui skatinti. Visgi medicininė marihuana pasižymi ne tik ilgu naudų sveikatai sąrašu, bet ir potencialiais pavojais: gebėjimu paveikti kognityvinius gebėjimus, didinti nelaimingų atsitikimų ir piktnaudžiavimo bei priklausomybės atsiradimo riziką. Skamba niūrokai, ar ne? Nepaisant to, daugėja valstybių, kurios legalizuoja marihuaną medicininiais tikslais ir tokiu būdu patvirtina ją kaip teisėtą rekomendaciją įvairių negalavimų ir sutrikimų simptomams lengvinti. Mūsų valstybė iki 2019 m. gegužės 1 d. kanapes ir jų produktus apskritai draudė naudoti medicinos tikslais, tačiau šiuo metu medicininės kanapės Lietuvoje ribota apimtimi yra įteisintos: jos nedraudžiamos naudoti tais atvejais, kai jų yra registruoto vaistinio preparato sudėtyje, tokiu būdu griežtai atribojant medicininę augalo paskirtį nuo rekreacinio (pramoginio) vartojimo. Šiame straipsnyje atskleisime kokiomis sveikatos gerinimo galimybėmis pasižymi medicininė kanapė ir kokius iššūkius bei rizikas jos panaudojimas medicininiais tikslais sukelia.
Kas yra medicininės kanapės (marihuana)?
Nors dauguma žmonių kanapes naudoja rekreaciniais tikslais, medicininė marihuana, taip pat dar kitaip žinoma kaip medicininė kanapė, yra laikoma sėkminga alternatyva kai kuriems vaistams jau ne vieną tūkstantį metų. Savo sudėtyje ji turi apie 540 cheminų junginių, iš kurių daugiau nei 100 yra klasifikuojami kaip kanabinoidai. Labiausiai žinomi iš jų yra delta-9 tetrahidrokanabinolis (THC) ir kanabidiolis (CBD). THC yra pagrindinis marihuanos ingredientas, atsakingas už proto būseną keičiantį ir svaiginamąjį poveikį, kuris atsiranda kai THC patekęs į organizmą, prisijungia ir stimuliuoja kanabinoidų receptorius, esančius smegenyse. Ši stimuliacija ir veikia žmogaus kūną ir protą aukščiau minėtu būdu. Kitas medicininės kanapės komponentas, garsėjantis savo teigiamu terapiniu poveikiu sveikatai, yra kanabidiolis (CBD). Jis nėra laikomas psichoaktyviu junginiu, todėl ir svaiginančio poveikio bei su juo susijusių neigiamų padarinių, priešingai nei THC, nesukelia. Apskritai, madicininė kanapė gali būti naudojama šiais būdais:
- Rūkoma
- Garinama
- Valgoma
- Skystuoju pavidalu, geriant.
Kada medicininė kanapė veiksmingiausia sveikatai ir kiti jos privalumai
Kokiose sveikatos srityse medicininė kanapė yra veiksmingiausia?
Medicininės kanapės naudojamos tam tikrų sveikatos būklių ir negalavimų simptomams lengvinti, tačiau jos negali būti laikomos vaistu, skirtu ligoms ar susirgimams gydyti. Visgi lengvinant įvairių negalavimų simptomų pasireiškimą ar šalutinį gydymo poveikį, tikėtina, jog asmens gyvenimo kokybė gali ženkliai keistis į gerąją pusę. Mokslininkai nustatė, jog sveikatos būklės, kurios gali būti akivaizdžiausiai paveikiamos medicininės kanapės yra šios:
- Skausmo malšinimas. Nors marihuana ir nėra pakankamai veiksminga stipriam skausmui (pavyzdžiui, pooperaciniam ar sukeltam lūžus kaulams) malšinti, ji gana veiksminga pagalbininkė atsiradus lėtiniam skausmui, kuris kankina milijonus žmonių visame pasaulyje, ypač jiems senstant. Visų pirma, manoma, kad marihuana palengvina išsėtinės sklerozės ir, apskritai, nervinio pobūdžio kilmės skausmą.
- Raumenų spazmų atpalaidavimas. Nemaža dalis žmonių tvirtina, jog marihuana pasižymi gebėjimu sumažinti drebėjimą, sukeltą Parkinsono ligos. Taip pat ji gana sėkmingai naudojama esant fibromialgijai, endometriozei, intersticiniam cistitui ir daugeliui kitų būklių, kur lėtinis skausmas – įprastinis lydintis simptomas.
- Marihuana veiksmingai malšina pykinimą ir vėmimą. Tyrimai rodo, jog kanapės gali sumažinti chemoterapijos sukeltą pykinimą ir pašalinti vėmimą.
- Marihuana gali sumažinti apetito praradimą, susijusį su tokiomis ligomis kaip AIDS/ŽIV ir tam tikromis vėžio rūšimis.
- Marihuana gali būti naudojama glaukomai gydyti, taip pat lengvinti dirgliosios žarnos sindromo ir Krono ligos simptomus.
Žinoma, tai nėra išsamus ir baigtinis sąrašas būklių, kurioms medicininė marihuana gali padėti, tačiau reikėtų nepamiršti teiginius apie jos veiksmingumą vertinti kritiškai ir atsargiai.
Kiti medicininės kanapės privalumai
Sudarant sąlygas marihuaną naudoti medicinos reikmėms, reikėtų atsižvelgti ne tik į jos nemažą medicininį potencialą, bet ir į tai, kad šis procesas įgyja pastebimą pagreitį Europoje. Kiti svarbūs argumentai už marihuanos vartojimą medicininiais tikslais yra ir šie:
- Marihuana yra laikoma saugesne, nei kai kurie recepto reikalaujantys vaistai.
Daugelis pacientų teikia pirmenybę marihuanai kovojant su skausmu, nes ji kelia mažesnę riziką priklausomybei ir perdozavimo rizikai atsirasti nei opiatai. Trys tyrėjai iš Britų Kolumbijos universiteto BC Medžiagų vartojimo centro Vankuveryje teigia: „Nors kanapių vartojimas nėra nei nerizikingas, nei panacėja, fizinės priklausomybės ir atsitiktinio perdozavimo rizika, palyginti su opioidų vartojimu, yra daug mažesnė. Mirtinas kanapių perdozavimas niekada nebuvo dokumentuotas ir manoma, kad tai apskritai nėra įmanoma. Opioidų perdozavimo pasekmės (pvz. mirtinas perdozavimas, per kraują plintančių ligų įgijimas ar perdavimas) vargu ar gali būti lyginamos su kanapių neteisingo vartojimo pasekmėmis nei individualiu, nei populiacijos lygmenimis. Mažesnę santykinę riziką, susijusią su kanapėmis, atspindi žymiai mažesnis sergamumo, mirtingumo ir socialinių išlaidų rodiklis, lyginant situaciją su opioidais Kanadoje. Paprasčiau tariant: tai nėra tiesiog paprastas pasvarstymas, kad kanapės daro mažesnę santykinę žalą nei opioidai, tai – įrodymas“.
- Marihuaną galite naudoti įvairiais būdais, o tai reiškia, kad jums nėra būtinybės rūkyti kanapes, kad pajustume jų terapinę naudą. Rinka perpildyta įvairiais kanabidiolio produktais, valgomaisiais produktais, išoriniais skausmą malšinančiais preparatais ir kitais rūkymo nereikalaujančiais produktais.
- Marihuana – natūrali sveikatos gerinimo alternatyva, kuri šimtmečius naudojama kaip natūralus vaistinis preparatas, pasižymintis teigiamu poveikiu sveikatai.
Iššūkiai, kurie glaudžiai susiję su marihuana
- Legalizavus medicininę kanapę platesne apimtimi, vaikams, paaugliams ir jauniems asmenims ji tampa lengviau prieinama.
Ir visai nesvarbu, ar šiuo atveju medicininė marihuana legaliai taptų prieinama visiems, ar tik suaugusiems, jos legalizavimas suteikia visiems daugiau galimybių ją įsigyti.
„Aktuali marihuanos legalizavimo pasekmė yra poveikis vaikų populiacijai. Nuo prenatalinio poveikio iki netyčinio marihuanos poveikio vaikystėje, piktnaudžiavimo ja paauglystėje ir marihuanos vartojimo vaikų medicininėms indikacijoms, marihuanos poveikis gali paveikti pediatrinius pacientus visais vaikystės etapais. Nepriklausomai nuo poveikio stadijos ar priežasties, kyla susirūpinimas dėl trumpalaikių ir ilgalaikių pasekmių vaiko fizinei ir psichinei sveikatai“, – teigia Kolorado universiteto medicinos mokyklos pediatrijos ir skubios medicinos docentas Sam Wang.
Marihuanos vartojimas nėštumo metu gali sukelti vaiko vystymosi problemų tiek nėštumo metu, tiek po jo. Jei marihuana moters organizmas buvo paveiktas dar prieš gimimą, vaikai gali gimti labiau linkę į „padidėjusio hiperaktyvumo, impulsyvumo ir dėmesio sutrikimo simptomus“ bei „vizualinės-motorinės koordinacijos, informacijos apdorojimo greičio ir regimosios atminties“ problemas.
Kalbant apskritai, bet koks medikamentas namuose kelia potencialų pavojų vaikams, bet medicininės marihuanos valgomieji produktai atrodo kaip įprasti skanėstai (guminukai, kietieji saldainiai ir šokolado plytelės), todėl marihuana praturtinti valgomieji produktai turi būti kruopščiai dozuojami, nes vaikas, netyčia suvalgęs visą marihuanos saldainį, gali sulaukti perdozavimo ir kitų rimtų medicininių pasekmių. Vos per penkerius metus atsitiktinis kanapių poveikis vaikams nuo vienerių iki šešerių metų, kurie valgė jomis praturtintus maisto produktus, išaugo 1375 % (nuo 207 atvejų 2017 m. iki 3054 atvejų 2021 m.).
Vaikams augant pavojus tyčia ar netyčia vartojant marihuaną nemažėja. Tyrėjai atskleidžia, jog „gausus lėtinis marihuanos vartojimas jaunesniems nei 25 metų žmonėms buvo susijęs su susilpnėjusiais kognityviniais gebėjimais“, tačiau dar iki galo nėra aišku, ar ši žala yra ilgalaikė.
- Marihuana turi pavojingą šalutinį poveikį.
JAV nacionalinis sveikatos institutas įspėja apie daugybę neigiamų marihuanos psichinių šalutinių poveikių, įskaitant „pakitusius pojūčius (pavyzdžiui, ryškesnių spalvų matymą), pakitusį laiko pojūtį, nuotaikos pokyčius, sutrikusius kūno judesius, mąstymo ir problemų sprendimo sunkumus, susilpnėjusią atmintį, haliucinacijas (vartojant dideles dozes), kliedesius (esant didelėms dozėms) ir psichozės iššaukimą (rizika yra didžiausia reguliariai vartojant didelio stiprumo marihuaną).
Fizinis šalutinis marihuanos poveikis pasireiškia kvėpavimo sutrikimais, tokiais kaip „kasdienis kosulys ir skrepliai, dažnesnės plaučių ligos ir didesnė plaučių infekcijų rizika“, padažnėjęs širdies susitraukimų dažnis, kuris savo ruožtu padidina širdies priepuolio riziką ir kanabinoidų hiperemezės sindromas („reguliarūs stipraus pykinimo, vėmimo ir dehidratacijos ciklai, kuriems kartais prireikia skubios medicinos pagalbos“).
Tai yra žinomi šalutiniai poveikiai, tačiau kadangi marihuana nebuvo taip nuodugniai ištirta kaip kiti medikamentai, jos vartojimas gali turėti ir kitų neprognozuojamų pasekmių.
- Marihuana kelia piktnaudžiavimo ir priklausomybės atsiradimo riziką
Nustatyta, jog nuo 9% iki 30% žmonių, vartojančių marihuaną, rizikuoja susidurti su psichotropinių medžiagų vartojimo sutrikimu. Mat THC lygiui nuolat didėjant, priklausomybės nuo jo atsiradimo tikimybė laipsniškai auga. Kitaip tariant, su laiku vartotojams reikia vis daugiau marihuanos, kad pajustų norimą jos poveikį. Antra vertus, nutraukiant marihuanos vartojimą gali atsirasti nepageidaujamų abstinencijos simptomų. Dažniausiai iš jų pasitaikantys yra nemiga, nuotaikų pokyčiai, pykinimas bei dirglumas.
- Pavojingas poveikis plaučiams
Marihuanos rūkymas gali pažeisti jūsų plaučių audinį, padidinti plaučių vėžio atsiradimo riziką.
- Nelaimingų atsitikimų rizika
Marihuana blogina vairavimo įgūdžius ir didina automobilių susidūrimų riziką.