Užsiprenumeruok ir gauk 5 EUR nuolaidą CBD aliejui

* privalomas laukas

Tikriausiai teko skaityti ar net išgirsti rekomendacijų, kad įtrauktumėte kanapių sėklų į savo mitybą. Kai kurie šias sėklas net vadina lietuviškuoju supermaistu. Visgi, ar kada susimąstėte kuo jos yra naudingos ir kur slypi jų populiarumo paslaptis?

Šiame straipsnyje apžvelgsime svarbiausius kanapių sėklų vartojimo aspektus.

Kas sudaro kanapių sėklas?

Kanapių sėklose galima rasti 25 – 30 proc. riebalų (aliejaus), 25 – 30 proc. baltymų, 30 – 40 proc. skaidulinių medžiagų ir apie 6 – 7 proc. vandens. Paminėtina, kad proporcijos gali varijuoti priklausomai nuo augalo rūšies. Kiekvieną komponentą toliau panagrinėsime detaliau.

Taip pat kanapių sėklose galima rasti įvairių vitaminų ir mineralų. Pavyzdžiui, vitamino E, fosforo, kalio, natrio, magnio.

Kanapių sėklų baltymai

Kanapių sėklų baltymai yra sudaryti iš visų 9 būtinųjų aminorūgščių, reikalingų žmogaus organizmui (svarbu paminėti, kad būtinoji aminorūgštis yra ta, kurios žmogaus organizmas negali pasigaminti pats). Iš aminorūgščių vyrauja arginino ir glutaminės rūgštys. Keletame tyrimų teigiama, kad argininas yra itin svarbus amoniako detoksikacijos procese, vaisiaus augimui ir mažina atsparumą insulinui. Tuo tarpu Zhou and Danbolt tyrime glutamatas įvardijamas kaip labai svarbus neurotransmiteris smegenyse.

Vis dėlto kanapių sėklose būtinosios aminorūgšties lizino yra per mažai, kad užtikrintų minimalų žmogaus dienos poreikį.

Kanapių sėklų aliejus (riebalai)

Kaip minėta anksčiau, 30 proc. kanapių sėklų sudaro aliejai. Iš jų net 90 proc. yra sudaryti iš nesočiųjų riebalų rūgščių (primename, kad nesočiosios riebalų rūgštys yra vadinamos „gerosiomis“, jų žymiai mažiau aptinkama gyvulinės kilmės produktuose). Gausiausiai randamos nepakeičiamos riebalų rūgštys (tai yra tos, kurių negali pasigaminti pats organizmas) – linoleno ir alfa linoleno rūgštys. Jau nuo seno tyrinėjama šių riebalų rūgščių apsauginis poveikis nuo širdies ir kraujagyslių ligų, nutukimo ir cukrinio diabeto. Palyginus su kitų sėklų aliejais, kanapių sėklų aliejuje yra gausiausia polinesočiųjų riebalų koncentracija. Tokios rūgštys mažina riziką susirgti kardiovakulinėmis ligomis, vėžiu, reumatoidiniu artritu, arterine hipertenzija, uždegiminėmis ir autoimuninėmis ligomis. Svarbiausia, kad kanapių sėklų aliejuje omega-6 ir omega-3 riebalų rūgščių santykis (2.5:1) yra tinkamiau subalansuotas palyginus su įprasta vakarietiška mityba (omega-6 ir omega-3 santykis yra >(10:1)). Riebalų rūgščių santykis dietoje >10:1 yra siejamas su padidėjusia vėžio, uždegiminių ir kardiovaskulinių ligų rizika.  Kuomet santykis 2.5:1 ir mažiau, siejamas su mažesne lėtinių ligų rizika, vėžinių ląstelių slopinimu ir bendrai mažesniais mirštamumo rodikliais.

Kanapių sėklose esantys polifenoliai

Kanapių sėklose gausu specialių junginių polifenolių. Paskutiniu metu daugėja įrodymų, kad polifenoliai pasižymi antioksidacinėmis savybėmis.

Kanapių sėklų skaidulinės medžiagos

Kanapių sėklose galima rasti tirpių ir netirpių vandenyje skaidulų. Netirpios vandenyje skaidulos padeda formuoti išmatas, galima mažina žarnų vėžio riziką. Tuo tarpu tirpios vandenyje skaidulos veikia kaip prebiotikai, jomis minta gerosios žarnyno bakterijos.

Visgi kokia kanapių sėklų nauda?

Mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką

Kaip ir minėta anksčiau, omega-6 ir omega-3 riebalų rūgštys mažina cholesterolio ir trigliceridų kiekį, sumažėja arterinis kraujo spaudimas.

Mažina priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomus

Sėklų aliejuje randama linoleno rūgštys gali sumažinti PMS simptomus. Manoma, kad ši rūgštys turi įtakos hormono prolaktino poveikiui.  Prolaktinas yra pagrindinis hormonas, atsakingas už PMS metu jaučiamą krūtų pabrinkimą, pilvo pūtimą, nuotaikų kaitą.

Gerina virškinimą

Kaip ir minėta, prie to prisideda kanapių sėklose esančios skaidulinės medžiagos. Jas vartojant, mažėja vidurių užkietėjimo, opų ir hemorojaus atvejų skaičius.

Padeda sergantiems egzema

Nustatyta, kad kanapių sėklų aliejaus vartojimas padeda subalansuoti lipidų koncentracijas kraujotakoje. Dėl šios priežasties, sumažėja odos sausumas ir niežulys.

Apibendrinimas

Kanapių sėklas galima drąsiai laikyti supermaistu. Nors jos yra žinomiausios dėl savo polinesočiųjų riebalų rūgščių, tačiau sėklose gausu ir nepakeičiamųjų aminorūgščių bei įvairių mineralų. Yra nustatytas teigiamas sėklų poveikis kardiovaskulinei, virškinimo, odos ir kitoms sistemoms.

Leave a Reply

Pin It