Užsiprenumeruok ir gauk 5 EUR nuolaidą CBD aliejui

* privalomas laukas

Marihuana, dar vadinama kanapėmis, turi ilgą žmonijos vartojimo istoriją. Dauguma senovės kultūrų augino augalą ne pramoginiais tikslais, t. .y. ne tam, kad apsvaigtų, o kaip vaistažoles, pradedant Azijoje maždaug 500 m. prieš Kristų.  Amerikoje marihuanos auginimas mena laikus nuo senųjų kolonistų. Jie augino kanapes dėl virvių ir tekstilės. Du veiksniai – politika ir rasė XX amžiuje lėmė marihuanos kriminalizavimą Jungtinėse Valstijose.

Kanapės iš pradžių atsirado Centrinėje Azijoje prieš žmonėms įvežant kanapę į Afriką, vėliau į Europą, o galiausiai Ameriką. Iš kanapių pluošto buvo gaminami drabužiai, popierius, burės ir virvės, sėklos – kaip maistas. Kadangi kanapės yra greitai augantis augalas, ją lengva kultivuoti ir kuris gali būti naudojamas įvairiai, jos buvo plačiai auginamos Amerikos kolonijoje ir Ispanijos pietvakarių zonoje. XVII amžiaus pradžioje Virdžinijos, Masačusetso ir Konektikuto kolonijos reikalavo, kad ūkininkai augintų kanapes. Tuo metu, pradžioje, marihuanos augaluose buvo mažai THC. Tai yra psichoaktyvi, cheminė kanapės medžiaga, atsakinga už protą keičiantį marihuanos poveikį. Senovėje žmonės žinojo, kad kanapės turi psichoaktyviųjų savybių. Manoma, kad jie kai kurias jų rūšis ir veisles augino, norėdami gauti  didesnį THC kiekį, kuris buvo naudojamas religinėse ceremonijose ar gydymui.

Medicininė ir pramoginė (rekreacinė) kanapė

Kanapės paprastai yra vartojamos dvejais tikslais – kaip medicininė priemonė ir kaip būdas apsvaigti.

Medicininė kanapė

Medicininė marihuana yra pluoštinės kanapės augalo darinių terminas. Ji vartojama tam tikrų sveikatos sutrikimų sukeliamiems simptomams palengvinti. Medicininė marihuana yra taip pat vadinama medicinine kanape.

Pluoštinės kanapės sudėtyje gausu aktyvių junginių. Du populiariausi ir gerai žinomi junginiai  yra delta-9 tetrahidrokanabinolis (THC) ir kanabidiolis (CBD). THC yra pagrindinis marihuanos ingredientas, dėl kurio žmonės tampa apsvaigę.

Pramoginė kanapė

Pramoginis marihuanos vartojimas apima kanapių vartojimą asmeniniam malonumui, o ne sveikatos tikslais. Marihuanos vartojimą pramoginiais tikslais galima palyginti su medicininiu marihuanos vartojimu, kuris apima paskirtą kanapių vartojimą tam tikrų sveikatos sutrikimų simptomams valdyti.

Rekreacinio (pramoginio) marihuanos vartojimo ypatybės yra šios:

  • Nedažnas naudojimas. Vartojimas retkarčiais, nėra įprastas ar dažnas laiko praleidimo būdas; daugiau laiko skiriama kitai veiklai, kuri laikoma svarbesne.
  • Nėra prievartos vartoti. Asmuo gali lengvai nuspręsti vartoti ar nevartoti marihuanos, kai ji yra prieinama ir laisvai siūloma; nėra jokios ypatingos prievartos naudoti.
  • Mažų kiekių vartojimas: žmogus gali lengvai suvartoti tik nedidelį švelnaus poveikio marihuanos kiekį, neturėdamas ypatingo noro.
  • Vartojimas socialinėje aplinkoje: marihuanos vartojimas yra pramoginis ir nutinka tik socialinėse situacijose; nereikia, kad padėtų žmogui atsipalaiduoti ar ištverti dieną, ir jiems nereikia vartoti marihuanos, pavyzdžiui, skatinti apetitą, nusiteikti seksui ar tuštintis.
  • Mažos investicijos: marihuanai neišleidžiamos per didelės pinigų sumos, o kiti būtini pirkiniai, tokie kaip maistas, buities sąskaitos ir drabužiai, neaukojami marihuanos naudai.

Dekriminalizavimas ir legalizavimas

Kartais žmonės girdėdami šias dvi sąvokas, galvoja, kad jos turi tokią pačią reikšmę. Tačiau taip nėra.

Dekriminalizavimas – tai baudžiamųjų sankcijų už veiklą ar elgesį panaikinimas. Vietoj baudžiamojo persekiojimo asmeniui gali būti skirtos civilinės sankcijos: piniginės baudos, atimtos licencijos arba nukreipimas į gydymo programas. Dekriminalizavus narkotikų laikymą ir vartojimą, narkotikus vartojantys žmonės yra mažiau stigmatizuojami ir gali būti labiau linkę naudotis gydymo paslaugomis. Jiems suteikiamos pasirinkimo galimybės ir parama, o ne teistumas. Dekriminalizacija naudinga ne tik narkotikus vartojantiems žmonėms. Dekriminalizavimas leidžia policijos laiką ir išteklius nukreipti žalingesniems incidentams, pavyzdžiui, smurtiniams nusikaltimams. Dekriminalizacija taip pat sumažina su narkotikais susijusią žalą, kurią sukelia tie, kurie bando nuslėpti narkotikų vartojimą nuo teisėsaugos.

Tuo tarpu legalizavimas yra padaryti kažką legalaus, bet valstybės reguliuojamo. Kai kas nors yra įteisinta, veiksmas ar veikla tampa teisėta. Tai reiškia, kad veiksmas ar veikla ir jį remiančios pramonės šakos gali būti atidžiau kontroliuojamos reguliavimu ir taisyklėmis, kurių reikia laikytis. Jei šių taisyklių nesilaikoma, asmuo pažeidžia įstatymus ir jam grės baudžiamosios arba civilinės sankcijos. Jei tam tikri vaistai būtų legalizuoti, su kiekvienu vaistu (įsigijimu, platinimu, vartojimu) susiję procesai ir paslaugos būtų reguliuojamos taip pat, kaip alkoholis, kofeinas, tabakas ar vaistai. Be didesnės pramoginių narkotikų rinkų kontrolės, pvz., kainų pakavimo ir rinkodaros kontrolės bei pardavėjų licencijavimo, legalizavimas turi didelį pranašumą, nes leidžia iš narkotikų pardavimo gauti mokestinių pajamų.

Pirmoji valstybė legalizavusi marihuaną

2013 m. Urugvajus tapo pirmąja šalimi pasaulyje, kuri legalizavo marihuanos auginimą, pardavimą ir rūkymą. Tai viena saugiausių valstybių Lotynų Amerikoje. Kanapių vartotojai gali nusipirkti ne daugiau kaip 40 gramų kiekvieną mėnesį iš licencijuotų vaistinių, jei jie yra vyresni nei 18 metų Urugvajaus gyventojai ir yra užsiregistravę vyriausybės duomenų bazėje, kurioje stebimi jų pirkimai per mėnesį.

Įstatymui įsigaliojus, urugvajiečiai gali savo namuose per metus užsiauginti šešis marihuanos augalus arba net 480 gramų ir suformuoti rūkančiųjų klubus, kuriuose yra 15–45 narių, kurie gali užauginti iki 99 augalų per metus.

Urugvajaus bandymas numalšinti prekybą narkotikais atidžiai stebimas Lotynų Amerikoje, kur kai kurių narkotikų legalizavimą regionų lyderiai vis dažniau laiko galimu būdu nutraukti kokaino prekybos sukeltą smurtą.

Valstybės, kuriose marihuana yra legali

Kanada

Kanapės Kanadoje yra legalios medicininiais tikslais jau nuo 2001 m.

2018 m. pagal Kanapių įstatymą kanapės tapo legalios ir pramoginiais tikslais. Nuo 2019 m. Kanadoje taip pat legaliai parduodami kanapių valgomieji produktai ir koncentratai. Suaugusiems, sulaukusiems 18 metų, leidžiama:

  • viešoje vietoje turėti iki 30 gramų legalių kanapių (džiovintų ar lygiaverčių)
  • dalintis iki 30 gramų legalių kanapių su kitais suaugusiais
  • pirkti džiovintas arba šviežias kanapes ir kanapių aliejų iš provincijoje licencijuoto mažmenininko
  • iš licencijuotų sėklų ar sodinukų išauginti iki 4 kanapių augalų vienoje gyvenamojoje vietoje asmeniniam naudojimui
  • gaminti kanapių produktus, tokius kaip maistas ir gėrimai, namuose, kol koncentruotiems produktams gaminti nenaudojami organiniai tirpikliai

Ar turistai Kanadoje gali legaliai nusipirkti marihuanos?

Jei keliaujate Kanadoje ir atitinkate minimalaus amžiaus reikalavimą provincijoje ar teritorijoje, kurioje esate, galite turėti iki 30 gramų džiovintų kanapių arba lygiaverčio kiekio. Atminkite, kad vis dar yra neteisėta gabenti kanapes ar kanapių produktus (įskaitant CBD) per Kanados sieną, įvažiuojant į šalį arba išvykstant iš jos. Tai taikoma net tuo atveju, jei turite teisę vartoti kanapes medicininiais tikslais. Jei atvykstate į Kanadą ir turite bet kokios formos kanapių, turite tai deklaruoti Kanados pasienio tarnybų agentūrai.

Urugvajus

Kaip ir buvo minėta anksčiau, Urugvajus buvo pirmoji šalis pasaulyje, legalizavusi marihuaną dar 2013 m. Pagal Urugvajaus įstatymus, suaugę (vyresni nei 18 metų) piliečiai ir šalies gyventojai gali užsiauginti savo kanapes, prisijungti prie kanapių klubo arba nusipirkti iki 40 gramų kanapių. per mėnesį iš įgaliotos vaistinės, jei jos yra vyriausybės registro dalis. Marihuana yra legali rekreaciniais ir medicininiais tikslais šalyje

Ar turistai Urugvajuje gali legaliai nusipirkti marihuanos?

Šiuo metu tik Urugvajaus piliečiai ir gyventojai gali legaliai pirkti ir vartoti marihuaną šalyje.

Pietų Afrika

Pietų Afrikoje suaugusiems asmenims leidžiama privačiai turėti, auginti ar vartoti kanapes. Kanapių pirkimas, pardavimas ir naudojimas viešosiose erdvėse šalyje vis dar yra neteisėtas.

Jungtinės Amerikos valstijos

Kai kurios Jungtinės Amerikos Valstijos legalizavo marihuaną, nors naudojimas pramoginiais tikslais ir vaistais išlieka neteisėtas federaliniu lygmeniu. Štai valstybės, kuriose marihuana yra legali:

  • Koloradas
  • Vašingtonas
  • Aliaska
  • Oregonas
  • Vašingtonas.
  • Kalifornija
  • Meinas
  • Masačusetsas
  • Nevada
  • Mičiganas
  • Vermontas
  • Guamas
  • Ilinojus
  • Arizona
  • Montana
  • Naujasis Džersis
  • Niujorkas
  • Virdžinija
  • Naujasis Meksikas
  • Konektikutas
  • Rodo sala

Nyderlandai?

Priešingai populiariems įsitikinimams, marihuana Nyderlanduose nėra legali, o dekriminalizuota. Nyderlanduose draudžiama turėti, parduoti ar gaminti narkotikus. Tačiau kai kurioms kavinėms, vadovaujantis Nyderlandų tolerancijos politika, šalyje leidžiama pardavinėti kanapes tam tikromis sąlygomis. Kavinė – tai įstaiga, kurioje prekiaujama kanapėmis, bet neparduodama ar nevartojama alkoholinių gėrimų. Nei šios kavinės, nei plačioji visuomenė nėra patraukti baudžiamojon atsakomybėn už iki 5 gramų kanapių arba iki 5 gramų kanapių augalų laikymą.

Ar turistai Nyderlanduose gali legaliai nusipirkti marihuanos?

Pagal tolerancijos politiką tik Nyderlandų gyventojams leidžiama lankytis kavinėse ir ten nusipirkti kanapių. Tačiau taisyklės įgyvendinimas įvairiose savivaldybėse skiriasi. Dabar yra tikimybė, kad nerezidentams bus uždrausta lankytis Amsterdamo kanapių kavinėse, siekiant užkirsti kelią organizuotam nusikalstamumui ir narkotikų turizmui.

Nuotrauka

Ispanija

Leidimas užsikurti suktinę garsiuose Ispanijos rūkymo klubuose buvo įteisintas 2017 m. Galite rūkyti savo marihuaną be jokių baudų ar teisinių pasekmių. Jei vartojate ją savo namuose ar privačiose nuosavybėse – nenusižengiate įstatymui.

Nors viešas marihuanos vartojimas Ispanijoje yra techniškai neteisėtas, pirkimas iš Ispanijos kanapių klubų yra išimtis. Šiuose klubuose vartotojai taip pat perka marihuaną. Narystė yra atvira tik Ispanijos piliečiams.

Malta

Mažytė Viduržemio jūros valstybė tapo pirmąja Europos valstybe, visiškai legalizavusia marihuaną. Tai padarė Parlamentas, pasibaigus 2021 m., atverdamas duris legalioms kanapėms likusiai Europos Sąjungos daliai.

Įstatymą iš pradžių įvedė Owenas Bonnici, Maltos lygybės, mokslinių tyrimų ir inovacijų ministras. Juo siekiama sumažinti nusikalstamą prekybą marihuana, taip pat nutraukti marihuanos vartotojų priespaudą, neaukštinant marihuanos vartojimo. Parlamentas įstatymo projektui pritarė 36–27. Šis naujas įstatymas skiriasi nuo JAV pateiktų įstatymų dėl legalizavimo, nes jis aiškiai draudžia pelno siekiantį kanapių verslą. Vietoj to, marihuanos pardavimą turi tvarkyti ne pelno organizacijos, kurios kiekvienam klientui per mėnesį gali parduoti ne daugiau kaip 50 gramų produkto. Maltos įstatymai dabar leidžia asmenims auginti savo marihuanos augalus iki keturių augalų. Vis dar yra neteisėta vartoti marihuaną viešose vietose, o vienas asmuo gali turėti septynis gramus kanapių, tačiau bausmė yra švelni, mažesnė nei 100 eurų bauda be jokio arešto.

Malta tapo trečiąja šalimi pasaulyje, visiškai legalizavusia marihuaną po Urugvajaus ir Kanados.

Šalys, kuriose marihuana yra dekriminalizuota

Kolumbija, Ekvadoras, Peru, Brazilija, Bolivija, Čilė, Tailandas, Argentina, Australija, Italija, Portugalija, Šveicarija, Čekijos Respublika, Belgija, Estija, Moldova.

Leave a Reply

Pin It